Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania

Dlaczego w Czechach należy mieć winiety?

Winiety to nic innego jak forma opłaty za przejazd. U naszych południowych sąsiadów większość dróg szybkiego ruchu oraz autostrady są płatne, a przyklejona winieta stanowi informację dla służb o uiszczeniu stosownej kwoty. W przypadku jakiejkolwiek osobistej kontroli fakt ten jest sprawdzany w pierwszej kolejności – chociażby z tego względu, że prawidłowo naklejona winieta od razu rzuca się w oczy.

Jeśli chodzi o winiety - Czechy podchodzą do tego tematu bardzo restrykcyjnie. Brak stosownego oznaczenia często niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje – przede wszystkim pieniężne i jest często spotykane w innych krajach, np. również winiety do Austrii i ich potencjalny brak mogą spotkać się z karą finansową. W skrajnych sytuacjach sprawa może również skończyć się w sądzie, co dodatkowo nadwyręży budżet kierowcy. 

Jakie są ceny winiet w Czechach i jakie grożą kary za ich brak?

Przejazd czeskimi drogami jest na szczęście względnie tani. Oferujemy trzy rodzaje winiet, które są określone czasowymi ramami ich wykorzystania. Każda z nich obejmuje przejazdy pojazdami do 3,5 tony.

Najkrótsza winieta traci ważność po 10 dniach i kosztuje zaledwie 67 zł. Kolejna funkcjonuje przez cały miesiąc za 87 zł, a ostatnia, roczna stanowi koszt rzędu 279 zł. Należy pamiętać, że w cenę winiety w Czechach wliczone są przejazdy wszystkimi drogami i autostradami na terenie kraju, a jedynym ograniczeniem jest czas wyszczególniony na tym dokumencie.

W przypadku braku posiadania ważnej winiety naklejonej na samochód, kierowcę mogą czekać konsekwencje finansowe. Mandat może wynieść nawet do 5000 koron (ok. 800 zł), a jeśli zostanie założona sprawa w sądzie, kara może osiągnąć nawet 100.000 CZK (czyli ponad 16 tys. zł). Z tego powodu nie warto zapominać o zakupieniu winiety przed wjazdem do kraju – winiety w Czechach cenę mają znacznie niższą niż potencjalne mandaty.

Jak wygląda okres obowiązywania winiet i jak je nakleić?

Wymóg prawidłowego naklejenia winiety Czechy mają uregulowany prawnie. Zgodnie z wprowadzonymi normami należy umieścić wypełniony dokument w prawym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu – patrząc od wnętrza samochodu – czyli mniej więcej w miejscu naklejki z numerem rejestracyjnym. Cena czeskich winiet warunkuje okres obowiązku utrzymywania ich na szybie – po utracie ważności trzeba je odkleić i wyrzucić, ponieważ stają się bezużyteczne.

Nie wszystkie winiety funkcjonują w ten sam sposób. Zakupiony 10-dniowy dokument działa od momentu odznaczenia przez 10 dni, ale różnice występują dopiero w dwóch pozostałych formach. Winiety w Czechach za cenę 87 zł działają przez miesiąc od momentu zakupu. Dla przykładu zakupiona 1.01.2018 naklejka będzie działać do 1.02.2018. Jednak jeśli dzień zakupu nie posiada swojego odpowiednika w następnym miesiącu, ważność winiety kończy się wraz z ostatnim dniem miesiąca (np. zakupiona 31.01.2018 będzie obowiązywać zaledwie do 28.02.2018). Z kolei roczna winieta obowiązuje w ścisłych i niezmiennych ramach czasowych – od 1 grudnia do 31 stycznia roku następnego. W praktyce zakupiony 1.12.2017 dokument będzie ważny aż do 31.01.2019 roku.

Jeśli potrzebują Państwo winiety do Czech cena proponowana przez naszą firmę z pewnością zwróci uwagę. W zależności od wybranej formy doręczenia (kurierem lub pocztą) może ona trafić pod wskazany adres nawet następnego dnia. Zachęcamy do zaznajomienia się z naszą ofertą, której znajdują się również winiety na Słowację i kontakt w razie pytań dotyczących usługi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl